home SPORT OLIMPIADA BEIJING: Gimnastele, calificate in finala pe locul al patrulea

OLIMPIADA BEIJING: Gimnastele, calificate in finala pe locul al patrulea

Share

Dezavantajate clar, in grupa de calificare in care au evoluat mediocru, impreuna cu sportivele tarii gazda, care au primit note ostentativ de mari, gimnastele romance au reusit sa se califice totusi in finala de pe locul al patrulea.

Pe primele trei locuri sunt cele trei mari forte (in gimnastica si nu numai): China (248.275 p), Statele Unite (246.800 p) şi Rusia (244.400 p). Romania a incheiat grupa de calificare cu 238.425 de puncte.

Antrenorul echipei feminine de gimnastică a României, Nicolae Forminte, a declarat, duminică, după calificări, că este mulţumit de evoluţia sportivelor sale “care nu au făcut greşeli majore”, însă a adăugat că acestea pot arăta un nivel mai bun în finală, informează site-ul chinaview.cn, citat de Gazeta Sporturilor.

Camelia Potec s-a calificat în finală la 400m liber. Timpul obţinut: 4:04:55 este un nou record naţional. Timpul obţinut de Camelia este al şaptelea, obţinînd astfel culoarul 1 pentru finală. Românca a fost urmată de franţuzoaica Manaudou (4:04:93).

Camelia va intra mâine de la ora 06:17 (ora României) în concurs pentru câştigarea unei medalii olimpice. Romanca este insa dezavantajata de faptul ca al saptelea timp, obtinut in calificari, o trimite pe culoarul 1.

Dupa cum se stie, in cursele de inot cele mai avantajoase culoare sunt cele de pe mijlocul bazinului, 4 si 5, asa cum in cursele de atletism cele mai avantajoase culoare sunt cele mai apropiate de centrul arenei.

Paradoxal, se pare ca inotatoarea noastra se simte bine pe culoarul 1. Doina Sava, antrenoarea Cameliei, a declarat pentru GSP TV: “Camelia a fost foarte linistită şi ştia că, dacă îşi cîştigă seria ajunge în finală. Camelia e a şaptea în finală, din nou pe culoarul 1, ca atunci cind a cucerit titlul olimpic la Atena.

Trebuie să facem recuperarea foarte rapid, pentru că finala va fi extrem de puternică.

Camelia nu a dat totul şi mâine sînt sigură că vom vedea încă un record naţional, dar sperăm să vedem şi o medalie. Sportivii noştri înoată de obicei seara, iar Camelia e prima care va înota dimineaţa şi sper că va putea să dea totul pentru o medalie, cu toate că va fi o luptă crîncenă“.

Pugilistul Ionuţ Gheorghe s-a impus duminică în faţa portoricanului Jonathan Gonzalez Ortiz, cu scorul de 21-4, în meciul de debut al românului în turneul olimpic, la categoria 64 de kilograme, informează site-ul oficial al Jocurilor Olimpice de la Beijing, citat de gsp.ro.

În saisprezecimi, Ionuţ Gheorghe îl va întâlni pe iranianul Morteza Sepahvandi, care l-a învins pe român, în anul 2007, în optimile Campionatelor Mondiale de box din Statele Unite.

Ionuţ Gheorghe este medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atena din anul 2004.

Citeşte şi
Hackerii ruşi militari au atacat informatic câteva sute de computere folosite de autorităţi la Jocurile
"Ambasadorul Marii Britanii spunea că a descoperit în Ferentari spiritul olimpic. Să fim serioşi, la
Oamenii de stiinta au avertizat marti ca activitatea solara ar putea perturba serios Jocurile Olimpice
Un sistem puternic de pregatire atletica, unii sustin ca uneori brutal, este responsabil pentru succesul
Sandra Izbasa a impresionat azi la proba de sol, cu un exercitiu excelent, care a
Cele 9 romance din echipa de opt rame + carmaci, printre care se afla si
Nationala de handbal a Romaniei a fost invinsa pentru prima data, de cand a intrat
Maratonista Constantina Dita-Tomescu a castigat medalia de aur! Performanţă extraordinară pentru Constantina, care, la 38
Canotoarele române Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu au câştigat medalia de aur, cu timpul 7:20.60,
Pentru reporterii si turistii care viziteaza Beijing-ul in perioada jocurilor Olimpice, a fost pus la