home SPORT Rusia – Olanda 3-1. Afacere olandeza: Hiddink l-a invins pe Van Basten!

Rusia – Olanda 3-1. Afacere olandeza: Hiddink l-a invins pe Van Basten!

Share

Senzational acest jucator, Andrei Arshavin! In primele doua meciuri din grupa, Rusia a jucat intr-un fel, fara el, iar cu el a jucat cu totul altceva, a prins aripi. Initial, vazand meciul de ieri, am crezut ca este vorba despre un program prea incarcat si ca jucatorii sunt obositi din acest motiv.

Acum trebuie sa spun ca vad altfel lucrurile. Croatia, Olanda si Portugalia au jucat in ultimul meci din grupa cu echipa a doua si titularii nu s-au mai putut aduna sa joace. Nici una dintre aceste trei echipe nu au mai jucat la fel, cel mai aproape de jocul din grupa fiind Portugalia, si totusi nu a fost indeajuns.

Pe de alta parte, invingatoarele lor, Turcia, Rusia, respectiv Germania, care nu si-au menajat titularii, nu au avut nicio problema. Culmea, Turcia este gata sa nu mai aiba jucatori valizi de trimis pe teren, si totusi a calcat in picioare Croatia.

In toata repriza intai din meciul Rusia – Olanda, rusii au reusit sa creeze un pericol mai mare decat olandezii, intr-o lupta continua pentru suprematie la mijlocul terenului, condimentata cu explozii in atac, trecute prin catalizatorul Arshavin, cheia jocului acestora.

In minutul 56, Arshavin a centrat de pe stanga, iar Pavlyuchenko a inscris. Schema asemanatoare celei de la primul gol inscris de germani cu Portugalia, din centrarea lui Podolski. Dupa gol, cu olandezii si mai ofensivi, rusii au devenit si mai periculosi, stand foarte sus in presing.

A aparut oboseala. Cele doua echipe, dupa minutul 75, au dat impresia de oboseala, avand numai explozii, jucand in echipe rupte. Intr-una din aceste explozii, pe o schema identica aceleia de la celelalte doua goluri ale Germaniei cu portugalia din primul sfert, Ruud Van Nistelrooy a primit o centrare din lovitura libera, cap, gol.

In ultimele secunde ale celei de-a doua reprize regulare, m-am delectat si eu, vazand cum isi bate joc de fotbal acest arbitru incompetent, Lubos Michel. De data aceasta pe pielea altora. Un jucator rus, Denis Kolodin, a sarit cu picioarele pe langa un olandez, dupa ce mingea aparent iesise afara, apoi reintrase in teren.

Arbitrul i-a dat lui Kolodin al doilea cartonas galben, i-a dat cartonasul rosu, l-a eliminat, apoi a revenit si l-a reprimit in joc, pentru ca mingea iesise din joc inainte. Eronat, mingea nu iesise defapt din joc, iar Kolodin nu l-a atins pe olandez.

A doua gafa a slovacului a fost in a doua repriza de prelungiri, cand Lubos Michel i-a refuzat lui Jirkov un penalti clar. Am remarcat tot timpul acestui joc, dar si in precedentele, ca Rusia rateaza exasperant si imi aduce aminte de marea echipa a lui Dinamo kiev de acum cativa ani.

Paralela Piturca – Van Basten – Hiddink: in timp ce Piturca s-a aparat trei meciuri ca disperatul, cei doi antrenori olandezi nu au jucat la trecerea timpului si la aparare de tip Rovine nici macar pentru un moment.

Rezultatul, un meci spectaculos, in care pana la urma superioaritatea ruseasca s-a concretizat, in minutele 112 si 116. Intai, Torbinsky a inscris dintr-o centrare a lui Arshavin, api acesta a scapat fata-n fata cu Van Der Saar si i-a dat mingea printre picioare in plasa. Nici coltul lung, nici cel scurt. “Urechi”!