home SPORT Insulele Feroce – Romania 0-1. Piti, da-ti demisia, esti o rusine!

Insulele Feroce – Romania 0-1. Piti, da-ti demisia, esti o rusine!

Share

Orgoliile nemasurate ale lui Piturca s-au vazut in continuare si in acest meci: a preferat sa joace cu debutantul Florin Costea de la Universitatea Craiova, decat sa-l titularizeze pe mult mai experiemntatul si valorosul Florin Bratu.

Dupa al doilea gol al lituanienilor, Piturca urla catre Iovan: “Ce, ma, astia isi bat joc de mine? Uite-i cum dorm pe teren!”. Intr-adevar, in meciul cu Insulele Feroe Romania parea, dupa primul sfert de ora, mult mai determinata si juca foarte repede.

Aceasta era partea buna. Partea proasta era ca isi creau ocazii, dar nu inscriau, intr-o dominare cvasitotala a jocului. Prin minutul 26, deja jocul tricolorilor a inceput sa cada in amorteala, devenind nesigur si chinuit. In fata unei echipe de nivelul Diviziei C de la noi.

De prin minutul 30, iarba incepe sa se toceasca rapid in fata careului mare, de pasele cu repetitie, ca la handbal, pe care le dam in acea zona. Canonirea transatlantica a Nationalei lui Piturca continua inexplicabil. Pana acum, trebuia sa le dam trei cotofene-n ate.

Piti, intelege: daca pleci de la Nationala, nu este nevoie sa lasi in urma un dezastru. Lasa-ne cu sanse de calificare, te rog! Parca jucam cu Olanda… Feroezii au avut perioade lungi in care imi dadeau impresia ca joaca rigby: mai aveau putin si jucau prin spatele propriei lor porti.

Un asemenea meci, in care o serie de jucatori foarte buni joaca prost, este menit sa le dea ocazia carcotasilor sa spuna: “Uite ce jucatori slabi, uite ce nivel!”.

Se intampla acum exact ceea ce spuneam acum cativa ani, cand a fost numit Victor Piturca: “Acest om, care este foarte greu de dat jos de la Nationala, pentru ca este sustinut, va zapaci complet echipa nationala de fotbal, care va ajunge valoric mult sub echipele romanesti de club”.

Si 0-0 la pauza. Tot ce putea fi mai rau, in afara de un fapt: Piturca “pe targa”. Romanii sunt primii la minge aproape incontinuu si in debutul reprizei a doua. In minutul 49, Ghionea ia cartonas rosu pentru un cot in figura. Arma Piturca666 loveste din nou!

Acum, Romania a inceput sa faca presing in zona peste apararea gazdelor. Fazele de gol mari fara numar pe care le are Nationala Romaniei, avand in vedere adversarul de o calitate penibila, nici macar nu mai merita sa fie amintite.

Pe teren este din ce in ce mai intuneric si ceata. Gaura neagra… Jucatorii din Insulele Feroce se agata penibil, fara nici un fel de argumente tehnice, de ai nostri, care continua sa se chinuie crunt. Minutul 59: gol fara istoric al lui Razvan Cocis. Hai Romania, jos Piturca!

Mi-a venit un Google alerts cu quiery Romania. Cred ca anunta si ei minunea: Nationala noastra de fotbal a inscris primul gol in aceasta campanie… Of, Doamne! Dupa inscrierea golului, ne retragem in aparare!

De ce il introduce Piturca pe Moti acum? Avem o problema? Vrem sa aparam rezultatul cu echipa Insulelor Feroce? Iese un mijlocas, conducatorul de joc Aliuta, inlocuit cu un fundas, Moti. Omul asta este un fricos intergalactic, incredibil, apara rezultatul!

Meciul are, de prin minutul 70, momente halucinante. Ne aparam, iar feroezii ataca, iar noi tremuram in fata unor amatori. Moti, neincalzit, o da aiurea, creand probleme in apararea noastra. Cine este de vina ca a intrat neincalzit? Piturca. Tinem jocul, ingropam mingea-n gazon, rusine!

Romania ataca, dar, daca am fi la handbal, s-ar numi joc pasiv. Las-o, Lobby, sa iasa afara, sa tragi de timp! Bratu si Dica intra. Piti, baga-i pe rand, sa tragi de timp! In Ocean cu mingile! Toate mingile-n Ocean, sa castigam cu 3-0!

Nu acesta este jocul Romaniei, dar, daca il lasam pe Piturca sa antreneze, sa lucreze, va fi furtuna de gradul 5 pe Marea Neagra si ne descurcam noi cu Franta! Chinul se apropie de sfarsit. Iese Marius Niculae, intra Florin Bratu, “ca sa nu ziceti ca nu l-am bagat, ca nu joc cu dinamovisti!”.

Minutul 90: Lobont apara in extremis, si nu luam gol, la o faza in care ne-am balbait cu echipa. Contra ia una printre picioare si terminam in corzi, cu o lovitura libera pentru Insulele Feroce, Lobont boxeaza, respingem in corner din nou!

Na aparam ca la Rovine, noroc ca-s slabi rau de tot… Uuuuuffff! S-a terminat… Jos Piturca!