home SPORT CHAMPIONS LEAGUE: CFR Cluj – Chelsea Londra 0-0. Egal în forţă

CHAMPIONS LEAGUE: CFR Cluj – Chelsea Londra 0-0. Egal în forţă

Share

FOTOINFO: Jose Bosingwa (Chelsea FC) is tackled by Alvaro Pereira (CFR Cluj)
SURSA: UEFA.com

Clujul a inceput combinand frumos, cu curaj, acest meci, dar atacantii si-au stricat singuri primele ocazii de gol, speriindu-se parca de propriile situatii de gol pe care si le-au creat. Pe de alta parte, Chelsea a reusit niste calcaie in jocul de atac, dar nu m-a impresionat in mod deosebit, jucand in rest foarte previzibil.

Jocul a intrat apoi, in jurul minutului 20, intr-o secventa de uzura la mijlocul terenului, in care Clujul se apara destul de jos si contraataca fara sa creeze prea multe probleme. Dispozitiv tehnico-tactic.

Minutul 22: Anorthosis – Panathinaikos 2-0, Bordeaux – AS Roma 1-0!. Iata ca fostul adversar al CFR-ului confirma in continuare. Am avut impresia, la ratarea lui Trica din minutul 27, dintr-o bucata, de pe mijlocul careului, ca CFR Cluj este Chelsea, prin viteza de joc si determinarea manifestate.

In acest timp, Chelsea mi s-a parut o echipa putin cam aroganta prin joc: “Pasul mic, joc de glezna si las’ ca ii facem noi, ca doar suntem mai buni, nu-i asa?”. In acest timp, Clujul a inceput, de prin minutul 30, sa atace in valuri, exuberant, de parca ea ar fi fost o mare echipa de Champions League.

Alvaro Perreira impresioneaza, cu un sut “topait” pe gazon, care l-a pacalit la coltul lung pe Csech, dar a trecut milimetric pe langa poarta, in minutul 36. Mica selectionata transnationala a Clujului se apropia de pauza cu 0-0, jucand exuberant in fata unei mari echipe. Uneia despre care probabil se va spune ca “nu a prins cea mai buna zi”…

Chelsea a inceput repriza a doua in forta, deschizand atacuri in valuri pe ambele extreme si dominand jocul, cu Clujul aparandu-se destul de jos si dandu-le posibilitatea londonezilor sa construiasca foarte mult.

Drogba accidentat, in minutul 65 este inlocuit cu Belleti. Cred ca am inteles: Clujul a dorit, in prima parte a mitanului doi, sa o scoata din dispozitiv pe Chelsea si sa o surprinda pe contraatac. Si i-a iesit! Primul contraatac reusit cu Juan Manuel Culio si foarte-foarte mult tupeu din partea ardelenilor!

Din pacate, am impresia ca Scolari a inteles capcana tactica a lui Trombetta si a reactionat. Smecheria nu a mers, cel putin timp de 10 minute sau un sfert de ora. Bordeaux – Roma 1-2! Se joaca tare in grupa Clujului!

Sarja de atac a Clujului, cu Yussuf Kone pacalindu-si adversarul direct si Trica sutand in bara, in minutul 80! Se poate vorbi despre sterilitatea dominarii lui Chelsea si despre contraatacurile extrem de periculoase din repriza a II-a ale Clujului.

Infiltrare a lui Perreira in minutul 85 si Csech a aparat greu, scotand mingea care se indrepta spre poarta. Tupeu Trombetta: minutul 88 – a iesit Trica, un mijlocas ofensiv, intrand Didi Cleidimar Silva, un varf de gura portii!

Si meciul s-a terminat asa, 0-0, intre doua echipe despre care multi ar fi spus cu totul altceva: ca una este favorita si va invinge la scor, iar cealalta este condamnata sa piarda la greu.

Citeşte şi
Website-ul UEFA.com deschide în acest moment cu o poză mare cu Ciprian Marica, foarte dominată
Dacă Justiția din România dăduse oamenilor de fotbal semnalul tăierii din rădăcină a corupției, UEFA
~de ce nu e marfa la MIC.ro~Oprescu s-a sucit: "Spalati-va pe cap cu stadionul"~Moody's a
Fostul patron de la CFR Timişoara oferă detalii şocante din subteranele primelor două ligi: "Fotbalul
"Arbitrajul a fost excelent, se poate sa fi fost o greseala, dar nu a influentat
Ceea ce este cel mai revoltator e felul in care tot ce se intampla la
Acestia, cei din imaginile de mai sus, sunt huliganii care se cred suporteri de fotbal.
Dezvoltam aici subiectul actelor de coruptie care au tocat fotbalul romanesc in ultimii ani, de
Si daca tot a innebunit lumea si azi toti trepidam la gandul ca la Washington
Ceea ce s-a intamplat in aceasta seara cu echipele romanesti din Cupa UEFA trebuie inteles