Revista presei. Insolentul Zgonea a văzut alt Raport MCV

Share
"Ha-ha-ha! Şi pe mine mă distrează lucrurile care le-am spus..."
„Ha-ha-ha! Şi pe mine mă distrează lucrurile care le-am spus…”

Adevărul:  „Acolo unde politicenii de duzină văd instrumente de atacat o guvernare sau o instituţie fundamentală a statului român şi vor să se dea mari, eu văd o recomandare şi o viziune modernă pentru statul român. Întotdeauna am privit critica pe care a adus-o şi care a avut legătură cu Parlamentul României ca o modalitate de a ne îmbunătăţi activitatea

Cronica Română: Boc: Raportul MCV pe justiţie, o moţiune de cenzură la adresa Guvernului USL „Fostul premier Emil Boc consideră că Raportul MCV pe justiţie este «o moţiune de cenzură» la adresa Guvernului României şi a guvernării USL, care marchează regresul ţării în planul democraţiei şi al statului de drept”

EvZ: Cine dorește blocarea Partidului Mișcarea Populară? „Numeroasele contestaţii, depuse de parlamentari USL şi de ONG-uri obscure, au dus din nou la amânarea înregistrării PMP la tribunal. Înregistrarea PMP a fost blocată în instanţă de nenumărate ori, urmare a numeroaselor contestaţii depuse de diverşi parlamentari şi ONG-uriSursa

Bursa: Creşterea noastră de cutremure lasă în umbră creşterea economică „Şase cutremure pe zi, în 2013. INFP: 2.079, numărul de seisme, anul trecut. Mircea Radulian, INFP: «Cutremurele din Galaţi, cauza principală pentru seismicitatea ridicată înregistrată anul trecut»”

Gândul: Crin Antonescu îşi critică public miniştrii: Ministrul Stroe a comunicat catastrofal, ministrul Mănescu nu a comunicat deloc. Voi propune măsuri politice radicale „Cu tot respectul pentru domnul Stroe şi cu toată colegialitatea, este un exemplu de comunicare catastrofală, de natură să stârnească revolta în condiţii de nemulţumire publică”

Puterea: CJ Constanţa, contracte cu firma de familie a unui deputat PSD Constanţa „Consiliul Judeţean Constanţa, condus de Nicuşor Constantinescu (PSD), are contracte de furnizare cu firma de panificaţie SC Dobre & Fiii SRL, care aparţine unui consilier local Constanţa, Mircea Dobre (PSD), şi fiului acestuia, Mircea Titus Dobre, actual deputat PSD de Constanţa. Potrivit SEAP, ultimul contract a fost atribuit firmei în luna noiembrie 2013, pentru Programul Cornul şi Laptele”

Curentul: Două bănci și fostul șef al CNA se bat pe clădirea lui Dan Diaconescu din Băneasa „O parte din averea fondatorului OTV Dan Diaconescu este disputată de mai multe instituții bancare, care încearcă să obțină în instanță plata datoriilor uriașe acumulate de acesta.  Diaconescu a făcut mai multe împrumuturi și a girat, de fiecare dată, cu un singur imobil, care poate fi scos la vânzare pentru acoperirea debitelor”

România liberă: Ucraina. Autorităţile nu pot stăvili protestele, vorbesc despre extremişti şi terorişti şi promit reacţii dure Represiune sângeroasă, opozanţi ucişi de lunetişti „Tensiunea continuă să crească în Ucraina, Kievul fierbe, manifestanţii sunt reprimaţi cu brutalitate de poliţie şi miercuri dimineaţă au fost anunţate primele victime – doi manifestanţi au fost ucişi de gloanţe. Premierul ameninţă, Rusia îl sprijină, UE cere oprirea violenţelor, SUA au anulat vizele mai multor responsabili ucraineni din cauza acestor violenţe împotriva opozanţilor”

Naţional: Lucian Bute ar putea fi manageriat de impresarul lui Jean Pascal! „Nu doar in tabara Interbox sunt discutii aprinse, ci si la GYM, clubul rival, condus cu mana forte de Yvon Michel. Renumitul manager, nimeni altul decat omul care a infiintat cu ani in urma Interbox!, intampina dificultati in tratativele purtate cu Jean Pascal, referitoare la semnarea unui nou contract.

Share