Liviu Dragnea susţine că e nevinovat, alb ca lebăda şi că la alegerile din 2014 „va lucra mai bine ca până acum”. Pe Sfânta Parascheva, nene Liviule, vei lucra mai bine ca la referendumul din 2012, de după lovitura de stat eşuată?
Cronica română: Tupeu: Dragnea susţine că este “sută la sută” nevinovat „Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat sâmbătă, la Iaşi, în discursul de la Conferinţa Naţională a Femeilor Social-Democrate, că nu are emoţii în ceea ce priveşte dosarul intrumentat de DNA deoarece este nevinovat, adăugând că asigură că în campaniile din 2014 PSD va “lucra mai bine ca până acum””
Bursa: Gruia Stoica: „Hotărârea de Guvern pentru privatizarea CFR Marfă conţine o eroare umană” „Şi dacă aş plăti toată suma luni (n.r. astăzi), marţi mi-ar da banii înapoi, pentru că nu ar putea fi făcut transferul de acţiuni, nefiind îndeplinite toate condiţiile contractuale„
Gândul: Ce i-a propus comisia de privatizare a CFR Marfă lui Gruia Stoica. Patronul GFR: „Fără prelungirea termenului nu se rezolvă nimic” „Comisia de privatizare a CFR Marfă a propus Grup Feroviar Român (GFR) să plătească restul de 170 de milioane de euro pentru acţiunile CFR Marfă pe 14 octombrie, conform prevederilor HG de privatizare a CFR Marfă, precum şi încheierea unui act adiţional la contractul de transfer până la avizul Consiliului Concurenţei”
România liberă: A început bătălia pentru gazele de şist în Europa „Două decizii luate săptămâna trecută, prima de către Parlamentul European, cealaltă de către Consiliul Constituţional al Franţei, ameninţă dezvoltarea exploatării gazelor de şist în Europa la niveluri comparabile cu cele din Statele Unite. Barierele birocratice riscă să deposedeze Europa de unul dintre cele mai promiţătoare instrumente de relansare economică”
Puterea: Condescu, totul pentru Pandurii „Marin Condescu, preşedintele Consiliului de Administraţie de la Clubul Sportiv Pandurii Lignitul Târgu-Jiu, a afirmat ieri într-o conferinţă de presă că s-a împrumutat la bănci, punând zălog bunuri personale, pentru a ţine în viaţă clubul de fotbal. Mai precis, în perioada august 2011 – martie 2013 a contractat credite bancare personale de 1,9 milioane de euro”
EvZ: După ce a gestionat circul privatizării Oltchim, Vulpescu ar putea primi Economia „Remus Vulpescu, director de cabinet al ministrului Finanţelor Publice, Daniel Chiţoiu este varianta cea mai probabilă pentru a prelua conducerea ministerului Economiei, lasă să se înţeleagă fostul ministru Varujan Vosganian„
Curierul naţional: Situaţie paradoxală pe piaţa vinului „România este al şaselea producător din UE, dar consumul intern este în continuă scădereDin cauza reducerii puterii de cumpărare, cei care nu sunt neapărat pasionaţi de vin migrează către alte băuturi alcoolicePNVV: În ultimii ani, segmentul de vinuri medii a fost cel mai afectat, iar evoluţia vânzărilor depinde foarte mult de comercianţiRomânia este unul dintre marii producători de vinuri din Uniunea Europeană, chiar şi în condiţiile unui an mai slab, cum a fost 2012 pentru viticultură, producţia locală a fost a şasea în Europa după volum”
Adevărul: Cum arată SUA cu patru zile înainte de Apocalipsa financiară „Negocierile pentru ridicarea pragului de îndatorare, care se poartă în Congresul Americii, sunt departe de a se fi încheiat. 17 octombrie este data limită până la care democraţii şi republicanii pot ajunge un consens, întrucât, după această dată, SUA fie va intra în faliment tehnic, fie va fi lovită de o austeritate severă”