Revista pres(arilor). Andrei Gheorghe revine în televiziune
Andrei Gheorghe şi Sabina Fati vor avea emisiuni la The Money Channel.
Călin Hera va fi editor coordonator la Digi 24. Anterior, el a fost editor coordonator la EvZ.
Reporterul german Marcus Hellwig a spus duminică pentru Bild am Sontag că a fost bătut de gardieni, în timpul celor aproape cinci luni cât a fost închis în Iran şi că a auzit constant “urlete oribile ale altor colegi de detenţie, care erau torturaţi”. El a mai declarat că a fost constant turturat, în timpul primelor zece zile de detenţie brutală, până când a intervenit în favoarea sa un diplomat german.






[...] Articol StareaPresei.ro [...]
,,detenţie brutală”? Parcă nu sună bine expresia… Tratamentul aplicat de gardieni deţinuţilor din Iran este brutal, inuman.
Oricum, dincolo de constrângerile lexicale, faptul că asemenea practici persistă la începutul secolului XXI ar trebui să fie un semnal de alarmă.
Maria: Sincer, nu va inteleg. Pe de o parte, spuneti ca nu suna bine expresia “detentie brutala”, apoi spuneti ca tratamentul “aplicat de gardieni deţinuţilor din Iran este brutal, inuman”. Hotarati-va: ori, ori.
Detenţia în sine, ca stare de suprimare a libertăţii persoanei (din diferite motive), nu poate fi brutală. Brutale sunt tratamentele aplicate deţinuţilor. Ori condiţiile de detenţie.
E vorba, de fapt, despre adecvarea semantică a unui adjectiv pe lângă substantivele determinate. Puteţi să nu fiţi de acord cu mine, dar, intâmplător, în domeniul acesta chiar ştiu despre ce vorbesc. Şi nu mă refer doar la aspectul lexico-semantic.
“…adecvarea semantică a unui adjectiv pe lângă substantivele determinate…”. Doamne apara si pazeste!=)))
@adrian: Nu vă bateţi capul. E păcat.
@ Maria If I look closer I can say it is not THAT complicated;)
@adrian: E ultimul răspuns pe care vi-l dau. Nu ştiu cum de v-aţi împiedicat tocmai de comentariul meu de la 18.59. Oricât v-ar irita, formularea de acolo este corectă. Contraargumentele dvs. sunt hazlii. Mai departe, forumul comentariilor vă aparţine. În română, engleză, cu sau fără emoticoane. Cum doriţi.
Dar nu am absolut nimic cu comentariul dvs si nu ma irita, ci chiar ma binedispune. Mi s-a parut comic vazut dintr-o anumita perspectiva. Si da, contraargumentele mele sunt menite sa fie hazlii. Sanatate si Doamne ajuta!